Robotizované rezanie rúr s MicroStep technológiou

Uverejnené 11.6.2019 / Nový produkt / Marcel Mikulina
Robotizované rezanie rúr s MicroStep technológiou

Robotické rameno na CNC plazmovom a autogénnom portálovom rezacom stroji, ktorý dokáže rezať plechy aj extra veľké a hrubé rúry? V zásade to nie je úplná novinka, ale v prípade skupiny Jan De Nul so sídlom v Luxembursku spoločnosť MicroStep zaviedla skutočne výnimočnú a vysoko inovatívnu kombináciu vysoko kvalitnej technológie rezania: riešenie, ktoré je napokon bezkonkurenčné sa ukázalo ako veľký úspech.


Skupina Jan De Nul so sídlom v Luxemburgu je viac ako len bagrovacia spoločnosť. Vďaka svojmu kvalifikovanému personálu a jednej z najmodernejších flotíl na svete sa skupina Jan De Nul okrem iného považuje za popredného experta na služby bagrovania vody, ako aj špecializované služby pre offshore priemysel v sektore ropy, plynu a obnoviteľných zdrojov energie. JDN Group sa postupne vypracovala až na globálneho hráča investovaním do nových technológií v týchto a ďalších aktivitách.


Od návrhu až po realizáciu – všetko pre jednoduchú realizáciu projektov


Stratégia úspechu je podporovaná mnohými piliermi, ale jedným z najdôležitejších v Jan De Nul je "odbremenenie zákazníka". Multidisciplinárne tímy skupiny Jan De Nul presadzujú holistický prístup - od plánovania až po realizáciu, všetko sa vykonáva s vlastnými zamestnancami a vybavením. Niektoré projekty dokonca zahŕňajú služby údržby a financovania. Zákazník vždy dostáva kreatívne a inovatívne riešenie, ktoré je prispôsobené jeho špecifickým potrebám. Podporované najmä veľkým oddelením výskumu a vývoja.


Nepretržité investície do nových technológií a zariadení


Nemenej dôležitou súčasťou stratégie je nepretržité investovanie do najnovších technológií a zariadení. Svedčí o tom napríklad flotila JDN, ktorá sa skladá z viac ako 85 plavidiel, z ktorých viac ako polovica, 47, bola postavená v rokoch 2007 až 2013. Medzi nimi sa stále nachádzajú plavidlá držiace rekordy: skupina pracuje s najväčšími vlečnými bagrami na svete, sesterskými loďami „Cristóbal Colón“ a „Leiv Eiriksson“ s kapacitou nádrže 46 000 m³ a hĺbkovým rozsahom až 155 m, ako aj najvýkonnejšie plavidlá na inštaláciu pod vodou "Simon Stevin" a "Joseph Plateau".


Je pozoruhodné, že Jan De Nul je jednou z mála bagrovacích spoločností zaoberajúcich sa stavbou a výrobou vlastných lodí a zariadení. Sú na to dobré dôvody. „Predovšetkým máte lepšiu kontrolu nad dodacími časmi. A je tu faktor kvality. Vyrábame mnoho zložitých častí s neobvyklými tvarmi a to vyžaduje veľa know-how. Myslíme si, že tieto komplexné časti môžeme najlepšie vyrábať sami. Okrem toho by sme chceli tieto vedomosti ponechať vo vlastnej réžii a nie outsourcing, “hovorí José Pycke, vedúci výrobného oddelenia skupiny Jan De Nul.


Vo výrobe pracuje 70 zamestnancov. To je rozdelené do oblasti prípravy materiálu, dielne na zváranie a spracovateľskej dielne, ktorá je vybavená na spracovanie veľmi veľkých častí. Napríklad najväčší vertikálny sústružiaci stroj zvládne časti s priemerom do 5,5 metra.


MicroStep dodal kompletné riešenie rezania pre všetky požiadavky


„Náš starý autogénový systém bol stále funkčný, ale nemohli sme pripravovať diely na zváranie. Úkosy sme museli neskôr pripevniť ručnou rezačkou na kyslík alebo uhlovou brúskou. Zaberalo to veľa času. Zariadenie od MicroStep-u tento problém vyriešili, “hovorí Pycke. MicroStep dodal kompletné riešenie rezania: s reznou plochou 12 000 x 3 000 mm pre plechy do hrúbky 150 mm a zónu s rezným robotom. Je namontovaný na vonkajšej strane rezného portálu a môže spracovávať rúry do Ø 2000 mm s hrúbkou stien do 80 mm. Výzvou bolo garantovať rezanie a polohovanie rúr v požadovanom rozsahu priemerov (Ø 100 - 2000 mm) a všetky použité hrúbky stien a zároveň navrhnúť technické riešenie, ktoré by umožnilo optimálnu manipuláciu s rúrami v daných výrobných podmienkach.


Riešením bol autogénový horák, ktorý je umiestnený na ramene robota. Pretože toto riešenie ponúka veľmi vysokú flexibilitu pohybu a nie je obmedzené výškou portálu. Takže bolo možné umiestniť zariadenie na rezanie rúr a podporné valce priamo na zem, bez toho, aby ich museli zakotviť pod zem, aj keď bolo potrebné rezať rúr s priemerom do dvoch metrov. Na kompenzáciu možných odchýlok výroby odrezkov z ich ideálneho tvaru, ktoré súvisia s výrobou, sa používa laserový skener, ktorý je integrovaný v držiaku horáka. Ten skenuje povrch potrubia v miestach, ktoré sa majú rezať. Ak sa zistia odchýlky, rezný program sa automaticky nastaví tak, aby výsledkom boli oveľa presnejšie výsledky rezania. Použitie skenerov v kombinácii so sofistikovaným riadením pohybu robota (vyvažovanie existujúcich nepresností konštrukcie robota) a špecializovaného 3D-CAM softvéru mCAM umožňuje týmto spôsobom presné rezanie otvorov a kontúr rôznych tvarov. Zóna rezania rúr je vybavená bezpečnostnou fotobunkou, ktorá je spolu s robotom zapnutá na zaistenie bezpečnosti prevádzky.


„Plazmovo autogénový rezací systém s integrovaným robotom ušetril predovšetkým veľa času, pretože celá príprava zvaru sa uskutočňuje automaticky a v jednom kroku, čo tiež zvyšuje kvalitu. Pokiaľ ide o rezanie rúr, nielenže sme zvýšili náš dosah, ale aj akýkoľvek tvar. Z hľadiska flexibility sme sa výrazne zlepšili, “zhŕňa José Pycke.


Hlavné výhody zariadenia MG


CNC páliaci stroj série MG s čistou reznou plochou 12 000 x 3 000 mm

Veľmi špeciálna forma všestrannej série MG pre offshore experta: Skupina Jan De Nul investovala do kompletného riešenia rezania: s reznou plochou 12 000 x 3 000 mm pre plechy do hrúbky 150 mm a zónou pre obrábanie rúr robotom.


Dve technológie: plazmový rotátor pre prípravu zvárania do 45 ° a autogénový horák

Plazmový rezací stroj MicroStep MG je vybavený plazmovým rotátorom pre úkosovanie do 45 ° na prípravu zvárania. To umožňuje 3D spracovanie plechov, vďaka prídavnému integrovanému autogénovému horáku je možné spracovať hrúbku materiálu až do 150 mm.


Robotické rameno s technológiou rezania kyslíkom pre 3D obrábanie rúr

Riešenie ramena robota pripevneného na portáli na rezanie ponúka skupine Jan De Nul veľmi vysoký stupeň flexibility. Vďaka integrovanému autogénovému horáku v ramene robota je možné flexibilne a s vysokou presnosťou spracovať rúry s priemerom 100 až 2000 mm a hrúbkou steny do 80 mm.


Video z robotizovaného rezania rúr.

Rezanie nerezovej ocele pomocou technológie MicroStep ABP® MicroStep Technológia ABP pôsobí v oblasti prípravy na zváranie efektívne a pôsobivo.
Rýchlejšie vŕtanie s MicroStep technológiou Výrazná časová úspora pri rezaní na portálových rezacích zariadeniach: Optimalizácia niektorých parametrov relevantných pre proces vŕtania a použitie vhodnej objímky môže ušetriť viac ako 40% času vŕtania.
Pre ešte vyššiu kvalitu výroby Pridaním nových komponentov do radu MasterCut zvyšuje technológia MicroStep rýchlosť a presnosť vo výrobe.
SL
Zostaňte informovaný o aktuálnom dianí!
Chcete zostať informovaný o všetkom, čo MicroStep robí? Potom sa môžete rýchlo a jednoducho prihlásiť na odber mesačného e-mailového bulletinu.