Plazmové rezanie plechov, rúr, profilov a dierovaného dna Spoločnosť Metallbau Steg AG investovala do multifunkčnej CNC plazmovej rezačky z MicroStep

Publikované 27.3.2014 IMG_0922

Od roku 1970 pôsobí spoločnosť Metallbau Steg AG vo svojom sídle v meste Steg (Wallis). Činnosť spoločnosti v juhozápadnej časti Švajčiarska zahŕňa výrobu chemických prístrojov, konštrukciu a montáž telekomunikačných zariadení, všeobecnú konštrukciu zariadení a zariadení, mechanickú výrobu komponentov. V roku 2013 čelila výzvam miestneho trhu a rozhodla sa investovať do multifunkčného CNC rezacieho systému MicroStep. Typ MG vodiaceho stroja dokázal bez ďalších rizík splniť všetky požiadavky. Tieto boli od začiatku jasne definované: skosenie, vŕtanie, strihanie rúr a spracovanie dna nádoby - to všetko s čo najvyššou presnosťou.

 

"Pozreli sme sa na veľa!" Povedal Ruedi Seiler, výkonný riaditeľ spoločnosti Metallbau Steg AG, ktorý sa obrátil na špecializovaného predajcu LWB Weldtech AG. Spoločnosť MicroStep, partner spoločnosti LWB Weldtech AG, bola konečne schopná ponúknuť dokonalé riešenie pre švajčiarsku spoločnosť. Spoločne so Štefanom Seilerom - zároveň generálnym riaditeľom spoločnosti Metallbau Steg AG - boli stanovené konkrétne kľúčové údaje podniku. S celkovou plochou 6 000 x 3 700 mm je možné spracovať takmer každý štandardný formát kovového plechu. Vďaka vysokovýkonnému zdroju napájania HiFocus 360i od Kjellberg Finsterwalde je možné kedykoľvek realizovať skosenie až do hrúbky materiálu 40 mm v oblasti konštrukčnej ocele. Nielen ploché dosky, ale aj geometrické obrobky, ako sú rúrky, profily a dno kupoly, môžu byť vybavené skosením V, Y a K, ale aj variabilnými stenami, ktoré sú potrebné pre rôzne zváracie procesy.

 

Úkosové rezanie

Automatický kalibračný systém MicroStep ACTG® sa používa na absolútne presné rezy. Celý kalibračný proces prebieha automaticky a eliminuje odchýlky v stotine milimetra. Samoregulačný držiak horáka zošikmenej rezacej hlavy už zaručuje, že odchýlka nie je väčšia ako 0,5 mm ani po zrážke horáka. Zvyšok je ovládaný riadením kalibračnej stanice. Preto sa merajú presné koncové body hrotu horáka rôznymi otáčkami (súradnice X, Y a Z). Na základe nameraných odchýlok regulátor vypočíta všetky potrebné korekčné hodnoty, ktoré sa automaticky použijú počas ďalšieho procesu rezania. Tento automatický kalibračný systém poskytuje úplne novú kvalitu pri rezaní skosenia. Výrazne zlepšuje presnosť a rozmerovú presnosť procesu rezania, eliminuje zdĺhavé mechanické úpravy a výrazne zvyšuje produktivitu zariadenia.

 

Obrábanie rúrok a profilov

Samozrejme, to isté platí pre potrubia, ktoré môžu byť ľahšie dlhšie ako 6 000 mm. Kruhové alebo mnohouholníkové profily sú na tomto systéme obrobené v špeciálne navrhnutom hriadeli na spracovanie rúr a umožňujú rezanie rúr s priemerom od 30 do 700 mm (guľaté rúrky). Výhodou tohto dizajnu je flexibilita, ktorá umožňuje spracovanie oboch rúr a plochých plechov. V prípade potreby môže byť rúrkový hriadeľ integrovaný do rezacieho stola pokrytý rámovými prvkami a použitý ako odsávaný rezací stôl po celom povrchu. Pri nakladaní a vykladaní rúrok sa strojový portál posunie do parkovacej polohy. Takže potrubia môžu byť bezpečne umiestnené na nosných blokoch pomocou žeriavu a upnuté v upínacom skľučovadle.Spracovanie kupol

Skutočným vrcholom a unikátnou vlastnosťou je zariadenie systému so špeciálnym stolom, ktorý umožňuje spracovanie kupol do priemeru 2500 mm. Relatívne veľké odchýlky od jedného kontajnera k druhému - dokonca aj v rámci dávky - nie sú nezvyčajné a vyžadujú inteligentný rezný systém, ktorý môže zohľadniť a kompenzovať tento faktor. Aby bolo možné určiť všetky odchýlky v zakrivení a tvare, rezací systém MicroStep® automaticky vykoná sériu meraní na spodnej časti kupoly na začiatku programu. Ovládanie vypočíta jednotlivé meracie údaje so všeobecným geometrickým vzorcom dna kontajnera a integruje ho do aktuálneho rezného plánu. Systém reaguje inteligentne a autodidakticky na odchýlky a zaisťuje najvyššiu presnosť konečného produktu tak pre jednotlivé zákazkové výrobky, ako aj pre veľké série. Aj pri alternatívnom obrábaní s robotmi sa odchýlky nemôžu kompenzovať v takom rozsahu, pretože roboty opakujú presne každý pracovný postup. Okrem postupov ručného spracovania, pri ktorých je potrebné najprv vypočítať, zostrojiť, prerezať a nakoniec opracovať.

 

Vŕtanie, rezanie závitov, zahlbovanie

Vŕtanie, rezanie závitov a zahlbovanie sú nevyhnutné pre Metallbau Steg AG. Toto bol aj názor výrobného tímu, ktorý sa podieľal na rozhodovaní o novom systéme rezania. Aplikácia na vŕtanie môže tiež vŕtať do najtvrdších materiálov do Ø 40 mm, vyrezaných závitov (do M33) a dole. Všetko je samozrejme spojené do jedného rezacieho programu, takže obsluha môže odstrániť perfektne vyvŕtaný a vyrezaný komponent priamo z plameňového rezacieho stola. Výhody: Žiadna časovo náročná manipulácia s komponentmi na nasledujúci systém, žiadne ďalšie upnutie a žiadne preprogramovanie komponentu v obrábacom centre - celé obrábanie prebieha na jednom systéme. Vrátane závitov a zahĺbení. Pre rýchle zmeny procesov a nástrojov je k dispozícii 8-násobný zásobník nástrojov, v ktorom sú nástroje bezpečne chránené pred prachom a poškodením. Po vŕtaní je možné napríklad automaticky prepnúť na nástroj na rezanie závitov alebo nástroj na zahĺbenie. Po dokončení opracovania sa systém zmení na plazmový horák a odstráni všetky vynikajúce obrysy (2D a 3D). Samozrejme, všetky kerfy sú automaticky kompenzované za optimálnu rozmerovú presnosť hotového komponentu.

 

Ruedi Seiler a jeho tím sú hrdí na to, že investujú do nového inteligentného multifunkčného systému. Zariadenie bolo medzitým uvedené do prevádzky a odovzdané včas, ako sa uvádza v fáze plánovania projektu. 100% produktivita - to bol spoločný cieľ a je teraz cieľom!


www.metallbau-steg.ch

 

Spoločnosť
Metallbau Steg AG
Metallbau Steg AG
Vaša kontaktná osoba
Zuzana Ištoková
Zuzana Ištoková
Vedúca odd.
Tel: +421 34 6999 838
Mob: +421 918 622 515
LN
Ján Mikulina
Ing. Ján Mikulina
Konateľ
Tel: +421 34 6999 818
Mob: +421 905 682 338